Opis
Portraits
Portret Artysty / Portret Epoki
Portrety Adama Bałdycha są próbą uchwycenia tego, co trudno jednoznacznie określić słowami, a co wyrazić można emocją i dźwiękiem: otaczającego nas świata, obrazu naszych czasów i kondycji człowieka.
Aby zrozumieć współczesne nastroje, Bałdych sięga wstecz – do materiałów archiwalnych z XX wieku, zeznań kompozytora Szymona Laksa w jego opublikowanych 1967 roku Grach Oświęcimskich, listów, zdjęć i poezji obozowej z Auschwitz-Birkenau i stawia pytania:
Jaka jest natura człowieka? Co dziś znaczy być szczęśliwym? Co w ogóle znaczy być?
Jak to możliwie, że tak wielka ludzka twórcza wrażliwość, może współistnieć ze zdolnością do nieopisanej brutalności?
To Protest – Song przeciw wojnie i manifest: wołanie o pokój na świecie
W czasach nieustannego bodźcowania, zatrzymanie się jest sporym wyczynem. Salto mortale. Arystoteles w swej “Polityce” pisał, że “słuchamy takich melodii i nastrój duszy ulega zmianie”. Muzyka jest więc stanem konta naszych emocji, rozdygotania albo porządku. Synchronizuje emocje z innymi. Powoduje, że stajemy się lepsi.
“Portrety” są dla mnie protest songiem przeciw temu wszystkiemu. Zatrzymaniem się. Płyta, która czerpie z przeszłości, korzeni. Pamięć przekazywana w sztafecie. Tożsamość własna, rodziny, miejsca, z którego się pochodzi, kraju. Tożsamość, której świadomość pozwala zbudować solidną podstawę do odpowiedzenia sobie na pytanie kim jestem.
Jacek Górecki
tracklist & samples
Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.